VI ÄR LYTH & CO

Lyth & Co är ett bokproduktionsföretag som formger, redigerar och producerar böcker på uppdrag av bokförlag, tidningar, företag och intresseorganisationer. Vi erbjuder en komplett tjänst från idé till färdig bok.

 

När Annika Lyth 1994 startade Lyth & Co var verksamheten helt inriktad på formgivning av bokomslag och inlagor. Sedan dess har verksamheten vuxit och 2003 tillkom bokproduktionsdelen av firman. I dag består Lyth & Co av både redaktörer och formgivare som arbetar tillsammans med varje bokprojekt.

 

Vi kan projektera, budgetera och producera enstaka trycksaker eller hela serier. Vår specialitet är fyrfärgsproduktioner avsedda för den kommersiella marknaden. Med väl upparbetade kontakter med svenska och utländska tryckerier, skribenter, fotografer och korrekturläsare kan vi skräddarsy varje produktion efter dess specifika förutsättningar.

KONTAKTA OSS

Adress
Brännkyrkagatan 13 B
118 20 Stockholm

Telefon
08-462 03 40

Allmänna frågor:
info@lythco.se

Produktion

Karl Enequist
karl@lythco.se

Redaktion

Dimitris Alevras
dimitris@lythco.se

·

Hedvig Ohlsson
hedvig@lythco.se

Formgivning

Annika Lyth
annika@lythco.se

·

Lukas Möllersten
lukas@lythco.se

·

Sebastian Wadsted
sebastian@lythco.se